Joanna Rajkowska przekazała słynną palmę z Alej Jerozolimskich do Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Stołeczne Biuro Kultury oficjalnie ogłosiło, że znana instalacja artystyczna „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” autorstwa Joanny Rajkowskiej została darowana Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta artystyczna palma od lat zdobi rondo gen. Charles’a de Gaulle’a w Warszawie.

12 grudnia 2002 roku, na rondzie de Gaulle’a w stolicy Polski, stanęła unikalna sztuczna palma. Jest to dzieło Joanny Rajkowskiej, które nosi tytuł „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Inspiracją do stworzenia tej prace była podróż artystki do Izraela. Całość kosztów związanych z wykonaniem wyniosła 12 tys. dolarów – podaje TVN Warszawa.

Jak poinformowało Biuro Kultury warszawskiego ratusza, Joanna Rajkowska podjęła decyzję o przekazaniu swojej instalacji na rzecz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w formie darowizny. W efekcie, praca ta będzie częścią kolekcji tego muzeum. Zanim jednak to nastąpi, instalacja musi zostać gruntownie odnowiona. Renowacja ma zakończyć się wraz z otwarciem nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Palma zostanie odświeżona poprzez wymianę liści i kory, a także zostanie przeprowadzona konserwacja jej stalowej konstrukcji.

Remont będzie współtowarzyszyć różnorodne wydarzenia publiczne mające na celu wzbogacenie kontekstu prac konserwacyjnych i montażowych prowadzonych na rondzie de Gaulle’a. W ramach tych działań zaplanowane są m.in. spotkania z artystką oraz z osobami zaangażowanymi w 24-letnią historię projektu, w tym mieszkańcami stolicy, które odbędą się w audytorium nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej – informuje urząd miasta stołecznego Warszawy.