Nie Targówek, ale Targowe Małe. Tak po raz pierwszy zostało wspomniane to miejsce w XV w. Kiedyś była to wieś szlachecka, która liczyła ok. 59 ha i należała do Targowskich i Karniewskich, a następnie do Gumowskich. Wśród innych właścicieli Targówka można również wymienić Lubomirskich.
To T. Szydłowski (podstoli Płocki) doprowadził do tego, że Targówek, w roku 1764 został sprzedany Stanisławowi Augustowi.
Co o Targówku wiedzieć trzeba?
W XVIII wieku Targowe Małe zostało połączone z Targowe Wielkie. Obecnie ta druga część to nic innego, jak Stara Praga. Targówek, jak również część Pragi oraz Bródno przez pewien okres były bardzo zaniedbanymi dzielnicami. Nie lada ciekawostką jest to, że większość domów pozbawiona była wodociągów.
Co więcej, w wielu domach znaleźć można było lampy naftowe. Na szczęście, sytuacja zaczęła się zmieniać w XIX w. To gubernator niemieckich władz okupacyjnych Hans Hartwig von Beseler sprawił, że Targówek przestał być odrębną miejscowością, a został włączony do Warszawy. Stało się to 7 kwietnia 1916 roku. Trzeba przyznać, że takie przyłączenie do dużego miasta pozytywnie podziałało na tą dzielnicę. W latach 1974-1979 zaczęło powstawać nawet osiedle mieszkaniowe, które składało się aż z sześciu mniejszych osiedli. Teraz Targówek to miejsce nowoczesne, gdzie znaleźć można wiele ciekawych miejsc. Nie tylko takich, które przyciągają mieszkańców, ale również turystów.
Jeżeli tylko ktoś będzie miał ku temu okazje, to powinien zatrzymać się na chwilę na tym osiedlu, ciesząc się tym, co aktualnie można tam znaleźć, wspominając minioną już historię dawnych czasów.